Mapa zlodowaceń

Czytasz posty znalezione dla słów: Mapa zlodowaceń

Temat: Mapa Piri Reisa


Widac ogladales niedokladne zdjecia. Na oryginalnych mapach wyraznie
widac Antarktyde, ukazana z linia brzegowa jeszcze sprzed zlodowacenia.
Mapa jest b. dokladna, wiec wszystkie "argumenty", ze to przypadek itp.
tzw. sceptycy moga sobie wsadzic w ...ucho.


No wiec GDZIE jest ta Antarktyda?
Zdjecie jest dostepne np. na mojej stronie
http://automateusz.republika.pl
Na mapie, w pd czesci znajduje sie zakrzywiona Ameryka Pd; z opisem:
"Kraj ten jest niezamieszkany. Wszędzie sa tam ruiny i mówi się że znajduja
się tam wielkie węże. Z tego powodu niewierni Portugalczycy nie wyladowali
na tych wybrzeżach o których mówi się także że sa bardzo gorace." O ile opis
ten pasuje dosc dobrze do goracych czesci Ameryki Pd. to jakos nie bardzo do
Antarktydy.

Czekam wiec na jakies konkrety bo inaczej wszelkie twierdzenia o
Antarktydzie na mapie Piri Reisa mozesz zobie wsadzic w... ucho :-)

AutomateuszTemat: Zlodowacenie
Niedawno kupiłem zestaw Kraina Lodowej Wiedźmy i nie mogę zrozumieć do końca kilku zasad wynikających ze zlodowacenia. Czy znaczek zlodowacenia wydrukowany na karcie mapy oznacza, że na obszar ten przy wykładaniu należy położyć żeton zlodowacenia, czy może jest to jakiś osobny efekt? W każdym razie, czy nadruk na karcie ze znaczkiem zlodowacenia różni się czymkolwiek od żetonu zlodowacenia? Napisane jest, że każdy żeton zlodowacenia zwieksza premie do statystyk stworów, które już otrzymują tę premię na zlodowaciałym terenie. W ten sposób kilka żetonów, a nawet jeden, potrafi nieźle przegiąć statystyki potwora. Np. Lododwy Smok ma statystyki 3 i 4, na zlodowaciałym terenie otrzymuje +1. Przyjmując, że zlodowaciały obszar to ten, który ma co najmniej jeden żeton, smok ten posiada na takim obszarze statystyki co najmniej 5 i 6. A przecież na jednym obszarze może być teoretycznie nieskończona ilość żetonów. Tak się to powinno liczyć, czy może jestem w błędzie? Niektóre karty dodają teżbonusy +1/+2 na obszarza pokrytym lodem, więc teoretycznie na takim terenie dodają co najmniej +3? (dodatkowe +1 za każdy żeton?) Z góry dzięki za szybką odpowiedź i ewentualne wyprowadzenie mnie z błędu/rozwianie moich wątpliwości.

Temat: Zlodowacenie
W takim wypadku mam jeszcze jedno pytanie. Na karcie mapy "Świątynia Cholizar" napisane jest: "Z tego obszaru nie da się usunąć cechy Zlodowacenie". Tak, jakby na innych lodowcowych się dało . Chyba, że chodzi tylko o to, że z tego obszaru nie da się usunąć żetonów Zlodowacenia, ale wtedy to nie jest zbyt klarownie napisane.Temat: Kraina Lodowej Wiedźmy -wrażenia


4. Kartę czaru wyciągasz z talii i kładziesz obok obszaru gry. Natymichast umieszczasz na jednej z kart mapy żeton zlodowacenia. Teraz każdy gracz przed rozpoczęciem swojej turyrzuca kością. Na 4+ wykłada kolejny żeton (gdziekolwiek, nawet tam gdzie już się jakiś znajduje).


Czy aby na pewno ? Wychodzi na to, że jeśli gra 4 graczy to w każdym pełnym cyklu turn lodem może się pokryć do 4 pól mapy ?
Temat: ATLANTYDA


Automateusz wyprodukował[ao]?:

| Ale jak wytłumaczysz, że fragmenty tej mapy (tzn. brzegi Antarktydy)
| pokrywają się z dzisiejszymi mapami lądu? Nie mówię tu o pokrywie
| lodowej, ale o normalnej, litej skale. O ile oczywiście przyjąć
| odpowiednie dla obu map odwzorowanie kartograficzne. Żeby XVI-wieczni
| odkrywcy mogli znać kształt tych terenów, to musieliby chyba dysponować
| satelitą.

| A gdzie tam jest brzeg Antarktydy? Czy mozesz pokazac jakies nalozenie
| obu map? No i jeszcze jedno, czy brzeg Antarktydy sprzed pokrycia go
| warstwa lodu byl taki sam jak po zlodowaceniu?

1) Gdybym mógł, to bym pracował w US Navy, albo w NASA :( Albo
przynajmniej mógł mieć tam wejście.


Skad wiesz wiec ze sie pokrywaja


2) Nie wiem. Nie jest to wykluczone. _Wydaje_ mi się, że kształt "poziomy"
się mniej zmienia, niż pionowy, pod wpływem lodu.


Jesli nastepuje zlodowacenie czesc wody zostaje zwiazana w lodzie przez co
czesc ladu sie wynurza, ponadto lodowce jak wiadomo zmieniaja rzezbe terenu.

Pozdrawiam!
Automateusz
_____________________________________________

Temat: SZKOLNE WPADKI
Mnie sie przypomina moja wspaniała nauczycielka od geografii. Pani prof. B.
I pewnego razu mieliśmy lekcję o zlodowaceniach. Wszyscy oczywiście znudzeni i bez zainteresowania słuchają jednym uchem (ostatnia lekcja)
P. prof. zawzięcie nam tłumaczy.
Były 3 zlodowacenia:
- północnopolskie
- środkowo polskie
- i południowopolskie
ostantnie skończyło się 10 tys lat temu. Człowiek pojawił się na ziemiach polskich podczas zlodowacenia środkowopolskiego 4 tys lat temu.
Trochę mi się rachunek nie zgadzał i zapytałem parafrazą jej przemowy. (Klasa zaczęła trochę uważniej słuchać) Kiedy skończyłem otrzymałem odpowiedź:
Dokładnie tak!
Cała klasa nie opanowała się i wybuchła gromkim śmiechem.

Ale to jeszce nic. Owa sławna p.prof. mówiąc nam jak obliczyć długość drogi którą musimy przebyć a mamy tylko mapę zaczęła nam to zawzięcie tłumaczyć. Zamiast od razu powiedzieć żebyśmy obliczyli sobie to twierdzeniem pitagorasa (nawiasem mówiąc mieliśmy to dawno, dawno , dawno, dawno temu) to rysuje kobieta na tablicy pierwiastek i zaczyna od słów. No więc jak widzicie potęga...
(ktoś spostrzegawczy )- Ale pani prof. to przecież pierwiastek!
-pierwiastek? a nie potęga?
-pierwiastek na pewno.
-może. ja miałam dawno(kobieta około 30) matematykę.
Temat: Kącik Islandomaniaka i Norwegomaniaka!

Co do zimna...przecież Islandia to obecnie najzimniejsze miejsce w Europie.

Co to znaczy "obecnie"? Od ostatniego zlodowacenia, od upadku muru berlińskiego, czy może wedle wczorajszej mapy pogody? Nie znam danych liczbowych, więc nie będę mówił "przecież", ale mam mocne podejrzenie, że pod względem średnich rocznych Islandia nie odbiega specjalnie od Norwegii czy Finlandii. I że fińskie czy norweskie zimy są jednak wyraźnie ostrzejsze od islandzkich.

Tak przy okazji - uprzejmie informuję, że na Islandii uprawia się banany.


A na Islandii są jeszcze gejzery(czy jak to się nazywa). Przypomina mi się scena z "Wrzeszczących Facetów", jak oni siedzieli w takim czymś i gadali.

Fu, gejzery! Jak im nie wstyd! Doprawdy, co za paskudztwo z tej Islandii!


Jakoś nie mam sympatii do tego kraju, nie wiem dlaczego.


A ogólnie co do Islandii swojego zdania nie zmienię. Nie podoba mi się ten kraj i kropka :]

Brawo - oto mocne, żołnierskie słowa. Nie ma to jak twardy i niezachwiany pogląd poparty rzetelną wiedzą.

Zdaje się, że wyraziłem się dość zjadliwie. No więc dobrze, wytężam dobrą wolę i całkiem już serio pytam: jak można wypowiadać mocne sądy o czymś, czego się nie zna?Temat: Błędny Kamień czy to może być meteoryt - odnaleźć meteoryt
Jeśli chodzi o położenie - to jak najbardziej prawdopodobne, że pochodzenie głazu jest polodowcowe: około 400 m.n.p.m. , północny stok u szczytu doliny. Wg prof. Starkla własnie na takiej wysokości zatrzymało sie w Karpatach zlodowacenie, więc byłby to głaz moreny brzeżnej.
Ciekawe jest to "znikanie". Z ogólnej mapy trudno to wyczytać, ale być może jest to teren złaziskowy - na pogórzu to dość częste. Grunt najprawdopodobniej spełzuje w dół, pochłaniając powoli głaz; to też tłumaczyłoby łatwość zabłądzenia w tym terenie - ścieżki mogą się tam krzywić po wiekszych opadach, czasami przewracaja sie drzewa, będące dla miejscowych punktami charakterystycznymi, i tp.
Imponująca byłaby wielkość głazu - to że kiedyś mógł nawet wystawać ponad drzewa! to się naprawdę rzadko zdarza, żeby takie "krówsko" było zawleczone przez lodowiec aż tak daleko.Temat: Kiedy koniec swiata ?


| o, wiesz co? znalazlam cos dla ciebie. wejdz na strone

www.astraldynamics.pl

| i wpisz 2012 w okienku "szukaj". bedziesz mial bardziej wyczerpujace
| informacje.


Właśnie wpisalem "2012"
i na razie przeczytałwm "Tajemnice natury - Czyżby Einstein miał rację?"
Muszę powiedzieć że artykół jest bardzo przekonywujący i w bardzo prosty
sposób można sobie wytłumaczyć "Biblijne Potopy, nagłe zlodowacenia i
np.: zagadkową mapę świata Orontusa Finiusa z 1531 r. przedstawiającą
Antarktydę (notabene odkrytą dopiero przez Bellingshausena w 1820 r.)
usytuowaną... na równiku.

Chyba zacznę budować szałas gdzieś wysoko w górach

Temat: Battlefield 2142: Northern Strike
Battlefield 2142: Northern Strike jest pierwszym rozszerzeniem gry Battlefield 2142, należącej do bestsellerowej serii, wydawanej przez Electronic Arts. Zgodnie z myślą przewodnią owego cyklu, wcielamy się w postać żołnierza, biorącego udział w ogromnym konflikcie zbrojnym. Pole walki stanowi Ziemia z przyszłości, a wojna jest toczona pomiędzy Unią Europejską i Koalicją Panazjatycką. Stawka to przestrzeń życiowa, ponieważ w wyniku katastrofy naturalnej większość planety ludzi uległa zlodowaceniu.

Właśnie na mroźnej europejskiej pustyni toczy się akcja Northern Strike. Developerzy przygotowali trzy nowe mapy, czyli bitwę w rejonie Alp, walki o most w Remagen nad Renem i wyzwalanie Lipska. Mamy więc zarówno zmagania na przestrzeni otwartej, jak i na terenie ruin wielkiego miasta. Warto zauważyć, że tryb rozgrywki Titan można uruchomić jedynie na dwóch spośród owych plansz. Z kolei opcja Conquest działa w przypadku wszystkich nowych scenariuszy i zapewnia mnóstwo świeżych doznań, gdyż została znacznie ulepszona przez twórców.

W zmaganiach militarnych biorą udział dwie nigdzie nie prezentowane wcześniej machiny wojenne – szybki bojowy wóz piechoty Hachimoto, wchodzący w skład sił panazjatyckich, a także znacznie wolniejszy i silniejszy pojazd o nazwie Goliath. Ten ostatni zapewnia żołnierzom europejskim osłonę oraz zapas amunicji i środków medycznych. Autorzy nie zapomnieli również o wprowadzeniu szeregu nowych bonusów do odblokowania. Zalicza się do nich dziesięć nagród, tyle samo unikalnych przedmiotów i jedna odznaka.Temat: Kraina Lodowej Wiedźmy -wrażenia
3 nie, to nie misprint.

4. Kartę czaru wyciągasz z talii i kładziesz obok obszaru gry. Natymichast umieszczasz na jednej z kart mapy żeton zlodowacenia. Teraz każdy gracz przed rozpoczęciem swojej turyrzuca kością. Na 4+ wykłada kolejny żeton (gdziekolwiek, nawet tam gdzie już się jakiś znajduje).Temat: ATLANTYDA
Automateusz wyprodukował[ao]?:


| Ale jak wytłumaczysz, że fragmenty tej mapy (tzn. brzegi Antarktydy)
| pokrywają się z dzisiejszymi mapami lądu? Nie mówię tu o pokrywie lodowej,
| ale o normalnej, litej skale. O ile oczywiście przyjąć odpowiednie dla obu
| map odwzorowanie kartograficzne. Żeby XVI-wieczni odkrywcy mogli znać
| kształt tych terenów, to musieliby chyba dysponować satelitą.

A gdzie tam jest brzeg Antarktydy? Czy mozesz pokazac jakies nalozenie obu
map? No i jeszcze jedno, czy brzeg Antarktydy sprzed pokrycia go warstwa
lodu byl taki sam jak po zlodowaceniu?


1) Gdybym mógł, to bym pracował w US Navy, albo w NASA :( Albo
przynajmniej mógł mieć tam wejście.
2) Nie wiem. Nie jest to wykluczone. _Wydaje_ mi się, że kształt "poziomy"
się mniej zmienia, niż pionowy, pod wpływem lodu.

Pozdrawiam,
Baczek

Temat: ATLANTYDA


Ale jak wytłumaczysz, że fragmenty tej mapy (tzn. brzegi Antarktydy)
pokrywają się z dzisiejszymi mapami lądu? Nie mówię tu o pokrywie lodowej,
ale o normalnej, litej skale. O ile oczywiście przyjąć odpowiednie dla obu
map odwzorowanie kartograficzne. Żeby XVI-wieczni odkrywcy mogli znać
kształt tych terenów, to musieliby chyba dysponować satelitą.


A gdzie tam jest brzeg Antarktydy? Czy mozesz pokazac jakies nalozenie obu
map? No i jeszcze jedno, czy brzeg Antarktydy sprzed pokrycia go warstwa
lodu byl taki sam jak po zlodowaceniu?
Temat: Kraina Lodowej Wiedźmy - Demon Chłodu i Mrozu - statsy
"postać siłowa wylosowawszy Demona z siłą 1 w "kółku" - nie za bardzo rozumiem "wylosowawszy" - ale rozumiem to jako atak w fazie władcy lochu przeciwnika, chyba że grasz podług alternatywnych zasad
Oczywiście atakować potwór może atrybutem w kółku, więc jeśli grasz wedle instrukcji nie za bardzo czaje wybór o którym mówisz, oczywiście bohater - przed atakiem potwora - broni się tym samym atrybutem. Demon Mrozu i Chłodu z tego co pamiętam mają tylko zamienione wielkości atrybutów, jeden atakuje na moc, drugi siłą. Więc jeśli demon w kółku ma siłę 1 to oczywiście atakuje siłą. Zważ, że dochodzi jeszcze całkiem losowy i niespodziewany rzut kością + różne modyfikatory wynikający z karty mapy tudzież zlodowacenia itp. W sumie to nie wiem czy dobrze zrozumiałem Twoje pytanie.
"Ma wobec Demona już na starcie znaczną przewagę (sama ma zazwyczaj minimum 3 siły wraz z dopakami)" <- właśnie na tym polega ta gra, są potwory słabsze i mocniejsze. Choć nie wierze że mając siły 6 ktokolwiek zaatakował by Cię potworem siła 1 W końcu rozwijasz bohatera w trakcie gry, czyż nie?Temat: M4 przyjemnych doznań.
No więc tak... Dzień zaczął się bardzo dobrze - miał być sprawdzian z angielskiego i miałem zaliczyć zaległy, ale się okazało, że nie ma lekcji Pospałem więc godzinę dłużej. Na matematyce dostałem 1 ze spr. ale jako jeden z nielicznych nie miałem gotowca [o czym babka się dowiedziała i była strasznie wkurzona na tych co mieli] i powiedziała mi, że jako jeden z nielicznych jestem "czysty" w tej klasie i że jak dostanę ocenę za aktywność i oddam zadania na semestr to nie będzie patrzeć na tą 1 Ci co ściągali dostali wszyscy 2 i brak możliwości poprawy ^^ Wystawiła oceny na pierwszej lekcji i byłem zagrożony przez jakąś godzinę [btw. ciekawe uczucie ] No ale udało mi się na drugiej matmie zrobić zadanie co dało mi jednego plusa i z poprzednimi to już 3 więc dostałem 5 za aktywność Skreśliła więc zagrożenie i mam 2 Teraz tylko zadanka i będzie 4 [Tylko muszą być na 5 ]

Na geografii mieliśmy niezły ubaw. Nauczyciel po prostu nas zabił xD Wszyscy podchodzili do mapy i pokazywali tam jakieś granice zlodowaceń itp. Pierwsza dziewczyna podchodzi, pokazuje wszystko jak trzeba [dosłownie sekundę musiała się podczas pokazywania zastanowić]. Po jej odpowiedzi nauczyciel mówi do niej: No dobrze... ale nie idealnie... zawahałaś się... siadaj, 4+ wszyscy i w brecht xD Potem byłem ja [nie dociągnąłem linii o jakieś 10cm i też dostałem 4+] xD Ktoś tam inny podchodzi, odpowiada. Facet: No dobrze nie mam zastrzeżeń. Wszystko było jak trzeba. Głos z sali: Siadaj, 2.

Było boskoTemat: Znów człowiek sprawcą zagłady plejstoceńskiej megafauny
My tu gadu-gadu o "poważnych" sprawach, a ja za chwilę zapomnę - ku chwale zwolenników "overkill" - o chyba najważniejszym mankamencie tekstu o wymarciu megafauny Wielkich Antyli, który to brak rzutuje moim zdaniem na poprawność wnioskawania autorów. Otóż zadziwiające jest, że nawet nie spróbowali pokazać podobieństw między zmianami klimatycznymi (i ich skutkami) okresu przełomu epok na obu kontynentach amerykańskich i na wyspach. Zupełnie nic o warunkach panujących w końcu ostatniej epoki lodowej na kontynentach i wyspach, a także o charakterze, skali i wielkości zmian jakie zaszły w wyniku przełomu klimatycznego. I co najciekawsze nie przeszkadza im to w poddawaniu pod wątpliwość roli zmian klimatycznych w wymarciu amerykańskiej megafauny.
Przecież warunki panujące w końcu ostatniego zlodowacenia mogły być diametralnie różne na "porównywanych" obszarach a i zmiany jakie tam zaszły później mogły być inne, a więc również inne mogły być skutki dla świata roślin i zwierząt. Tak więc ewentualne wymieranie mogło przebiegać inaczej (w czasie i sposobie) lub wcale go nie być.
Jest tym bardziej zastanawiające, że nawet "na zdrowy rozum" (bez wiedzy paleoklimatycznej) można zauważyć tu "zgrzyt" - wystarczy chwilę popatrzeć na mapę. No cóż, widocznie bardzo nie chcieli ...Temat: examin
w sumie mozna bylo uzyskać 30 punktow:
-> 6 p za zaznaczenie na mapie konturowej obiektu i jego opis
bylo 6 obiektow (o.5 p za zaznaczenie + o.5 p za opis co to jest/co tam jest/itp.)
-> 6 p za zaznaczenie na mapie regionow
3 mezoregiony i 3 makroregiony (1 p za kazdy)
-> bylo jeszcze okolo 10 pytan testowych (0, o.5 lub 1 p za kazde)
do kazdego pytania sa podane mozliwe odpowiedzi i trzeba zaznaczyc poprawne
->-> czyli test wiekorotnego wyboru <-<-
-> reszta to pytania otwarte (max. 1 p za kazde)
- trzeba bylo cos podpisac na mapie (np. zasiegi zlodowacen);
- odczytac z mapy (np. zasieg jakiej rosliny jest przedstawiony);
- opisac jakie typy roslinnosci naplynely do Polski z roznych kierunkow +
zaznzczyc je na mapie
- opisac inwersje opadow w Tatrach
- krotko wyjasnic dlaczego w Sudetach pietra roslinne sa obnizone od Tatr
- podac szerokosc geograficzna Rozewia
- wyjasnic pochodzenie solanek na pobrzezu/podkarpaciu
- zaznaczyc rejony gdzie srednia temp. roczna: <7 st. C/>8 st.CTemat: "Kraina Lodowej Wiedźmy" - czym się różni.....???
Zawiera 38 dodatkowych tekturowych żetonów Zlodowacenia. Zaznacza się nimi obszary mapy, na które działa czar lodowej Wiedźmy.Temat: Totalny offtopic
rozszerzona była taka sobie.. ni łatwa ni trudna. Ciezko powiedzieć, czy trafiło sie w klucze przy otwartych.
Mysle jednak, że będzie całkiem nieźle.
Ze zlodowacen chyba dwa pyt. były tylko i to do mapy.
Temat: Mapa Piri Reisa


| Widac ogladales niedokladne zdjecia. Na oryginalnych mapach wyraznie
| widac Antarktyde, ukazana z linia brzegowa jeszcze sprzed zlodowacenia.
| Mapa jest b. dokladna, wiec wszystkie "argumenty", ze to przypadek itp.
| tzw. sceptycy moga sobie wsadzic w ...ucho.

No wiec GDZIE jest ta Antarktyda?
Zdjecie jest dostepne np. na mojej stronie
http://automateusz.republika.pl
Na mapie, w pd czesci znajduje sie zakrzywiona Ameryka Pd; z opisem:
"Kraj ten jest niezamieszkany. Wszędzie sa tam ruiny i mówi się że znajduja
się tam wielkie węże. Z tego powodu niewierni Portugalczycy nie wyladowali
na tych wybrzeżach o których mówi się także że sa bardzo gorace." O ile
opis
ten pasuje dosc dobrze do goracych czesci Ameryki Pd. to jakos nie bardzo
do
Antarktydy.

Czekam wiec na jakies konkrety bo inaczej wszelkie twierdzenia o
Antarktydzie na mapie Piri Reisa mozesz zobie wsadzic w... ucho :-)


Mapa Piri Reisa to tylko wycinkowy dowod na pewna teorie

W programie o Discovery lansowany jest poglad o istnieniu 10.000 lat temu
calkiem rozwinietej cywilizacji.
Stad wiedza Egipcjan, powstanie Sfinksa na ciele ktorego podobno widac slady
erozji wodnej! itp.

Przy tej okazji wspomniana tez byla mapa Piri Reisa - jako blade odbicie
bardzo starozytnej wiedzy.
Autorzy programu bardzo zgrabnie zaprezentowali swoje informacje wraz z
hipoteza o kataklizmie
jakim bylo 10.000 lat temu przesuniecie osi ziemskiej (tzn przesuniecie
calej skorupy ziemskiej spowodowane niesymetryczna masa lodu na biegunie
polnocnym) przesuniecie to spowodowalo
gwaltowna zmiane klimatu na Antarktydzie - i zaglade zamieszkujacej ja
cywilizacji. Echa tego wydarzenia
przetrwaly w postaci mitu o Atlantydzie - "wyspie na srodku Oceanu".

Natomiast powolywanie sie przez Ciebie na _dopiski_ Piri Reisa nie jest
zadnym zarzutem pod
adresem niezwyklosci mapy. Piri Reis mogl skopiowac mape ze starszych
zrodel, a nastepnie
uzupelnil ja notatkami wedlug wiedzy ktora posiadal - czyli bardzo
niedokladnie. Zauwaz ze mapa
miala sluzyc celom praktycznym wiec nic dziwnego ze Piri Reis opisal ja
wedlug wspolczesnej
mu wiedzy.

Pozdrawiam
Pawel Jankowski

Temat: "Kraina Lodowej Wiedźmy" - czym się różni.....???
Skoro juz jest temat o lodowej wiedźmie to się tutaj zapytam.
Moja dziewczyna nakrecona po grze ze mną w Grobowiec Króla Nieumarłych kupiła ostatnio Krainę Lodowej Wiedźmy. No gralismy dopiero dzisiaj ale pojawiły się pewne niejasności:

1. Zlodowacenie - Na karcie "Zimowy Czar Lodowej Wiedźmy" napisane jest "...gracz umieszcza żeton "zlodowacenia" na wybranym przez siebie obszarze mapy". Co więc z kartami które mają już taki znaczek nadrukowany (np. zamarznięte jezioro), czy bez żetonu jest tam zlodowacenie a żeton dodatkowo je powiększa?? I czy jak na jednej karcie będzie więcej tych żedonów to czy efekt kumuluje się??

2. Karta "Żmija na łonie" - "Wskaż dowolnego potwora z dowolnej Hordy. Potwór natychmiast atakuje bohatera gracza, który jest jego właścicielem"...a po walce co się dzieje z potworem?? Wraca do hordy właściciela, czy do hordy zagrywającego tą kartę czy zostaje odrzucony??

3. Karta "Wulkaniczny Płaskowyż" - Na tej karcie wszystkie jedno wyjśćie jest czyste na 2 są P6+ a na jednym jest jakieś T5+...co to jest?? W instrukcji nic nie ma o przejściach T. Jeżeli to błąd w druku to powiedzcie co tam powinno być...może ściana??

4. O co loto z tymi obrazeczkami pustynia, las, góry, równina, bagno, miasto,woda...czy to do czegos jest potrzebne np przy łączeniu jakichś zestawów??

5. Czy przy większej ilości podziemi i jednym portalu wybieramy dowolnie gdzie chcemy wejść czy są na to jakieś zasady??

6. Na koniec chyba najbardziej bulwersująca sprawa. Powtarzanie się kart.
Jestem w stanie to zrozumieć przy eliksirach i takich tam (np. Arktyczna dynia) ale bez przesady. Powielanie mija się z celem!! Nie dość że pierwsze częsci serii przypominały jedną wielką rzeźnię to teraz to już jest ....gorzej niż w wietnamie. Najbardziej mnie zszokował fakt gdzie jest 3x Piekielny kapitan (dosyć upierdliwy) z czego na jednej karcie ma siła-2 a na dwu pozostałych siła-3 ...błąd w druku?? Lodowy demon 3x. Z kolei zauwazyliśmy że prawie nie ma żadnych kart skarbu albo darów losu. Same badziewia co niezbyt specjalnie ułatwiają grę.

Jedyne 8 kart nie owtarza się, przy czym są w tym 1 dar losu i 3 skarby.
Powiedzcie że to celowe zagranie bo nie wiemy czy nie reklamować tej gry.

P.S Jako samodzielna gra to nie polecam, zwłaszcza jako pierwszy kontakt z tą serią. Zdecydowanie za ciężka.Temat: wot tiechnika
Jerzy Sychut <jerzy@sychut.com> napisał(a):

[quote]hasip@pfz.org.pl wrote:

E! Nam chodziło o Wielkie Jeziora:)) znaczy Mazurskie
Ciekaw jestem skad wzial sie ow potworek jezykowy? Z kompleksow? Nie
moge sobie przypomniec aby byl uzywany za schylkowego PRLu. Pierwszy raz
zauwazylem WJM w postach zeglarskiej grupy i dopiero z kontekstu
domyslilem sie znaczenia. Myslalem ze to ironia i bylem (nadal jestem)
zdziwiony gdy ktos pisze o "Wielkich Jeziorach Mazurskich" bez
ironicznego podtekstu.

Gdy haslo WJM wpisac w Google wychodzi na to ze przynajmniej poczatkowe
objasnienia zawieraja zeglarski kontekst. Moze "wielkosc" dodali
zeglujacy albo ci co zyja z zeglarstwa?
[/quote]
Według mnie, określenie Wielkie Jeziora Mazurskie powstało dawno, dawno temu
za głębokiej komuny. Wtedy popularne były przymiotniki takie jak "wielkie".
A dlatego uważam, że za komuny, bo pamiętam mapę z takim tytułem, którą
posługiwałęm się w 1975 roku, jeżdząc "stopem" m.in. po Mazurach. Być może
mam jeszcze tą mapę gdzieś w domu (map nie wyrzucam). Nie sądzę,
żeby "wielkość" dodali żeglujący, w owym czasie tylko "wadza" miała takie
prerogatywy, więc raczej doszukiwałbym się magalomanii jakiegoś sekretarza
wojewódzkiego.
A jeżeli wejdziesz na www.polska.pl to znajdziesz tam taki opis pod hasłem
Wielkie Jeziora Mazurskie
"Krajobraz regionu Wielkich Jezior Mazurskich - krainy lasów i jezior -
wyróżnia się na tle pozostałych regionów przyrodniczych Polski. Wielkie
Jeziora Mazurskie stanowią bowiem największy w Polsce zespół jezior
połączonych systemem kanałów. Wielkie Jeziora Mazurskie położone są we
wschodniej części Pojezierza Mazurskiego. System połączonych kanałami
Wielkich Jezior Mazurskich na północy rozpoczyna jezioro Mamry, poniżej
położone jest jezioro Niegocin przechodzące w jeziora rynnowe: Ryńskie,
Tałty, Mikołajskie, Bełdany i Nidzkie. Na wschód od jeziora Mikołajskiego
położone jest największe w Polsce jezioro Śniardwy. Krajobraz kształtował
się podczas fazy pomorskiej zlodowacenia bałtyckiego."

I teraz już widomo, dlaczego kiedyś nazwano je wielkie - bo największe w
Polsce. Nie ma potrzeby doszukiwania się podtekstów.

Pozdrawiam
Mariusz

--
Wysłano z serwisu Usenet w portalu Gazeta.pl -> http://www.gazeta.pl/usenet/Temat: Kraina Lodowej Wiedźmy - Nowe karty - pytania
Dziś zakupiłem wreszcie nowego Dungeoneera i mam wątpliwości co do kilku kart i zasad.

1. Czy znaczniki zlodowacenia mogą być umieszczanie na terenie lodowcowym i czy na jednej karcie mapy może znajdować się kilka takich znaczników? Wniąskuje z opisu czaru zlodowacenia, że tak, ale chciałbym się upewnić.

2. Pytanie dotyczy zadania "Odszukaj Kulę Ognia". Na karcie jest napisane, że bohater wykonujący te zadanie otrzymuję "+1 Heroiczny Poziom". Czy jest to błąd tłumaczenia, czy zadanie to będzie kompatybilne z następnym dodatkiem, a na razie należy traktować to jako +1 do Poziomu?

3. Najtrudniejsza sprawa, z którą nie wiem jak mam sobie poradzić, dotyczy kolejnego zadania o nazwie "Wymknij się polarnemu patrolowi". Treść tego zadania brzmi:

Aby wypełnić to zadanie, kiedy znajdziesz się na lodowym obszarze, musisz przezwyciężyć zagrożenie na Ruch 11+. Odejmij 1 od Zagrożenia za każdy obszar, który dzieli Twojego bohatera od najbliższego wejścia. Każda kolejna próba zużywa jeden ruchu.

Czy jeśli zadanie to jest osobiste, to za każdym razem (ale tylko raz na turę), gdy bohater wkroczy na jakikolwiek lodowy obszar musi przezwyciężać te zagrożenie? Zaś jeśli zadanie te jest zadaniem ogólnym, to wszyscy za każdym razem muszą przezwyciężać te zagrożenie? Czy karta ta wylosowana przez któregoś z bohaterów, automatycznie nie przyczynia się do spowolnienia rozwoju, a to się oczywiście przekłada na porażkę w grze?

Proszę o pomoc, kogoś kto jest lepiej poinformowany ode mnie.

Z góry dziękuję i muszę przyznć, że karty z ego dodatku są o wiele ładniejsze niż w pozostałych częściach Dungeoneera. Wszystkich fanom tej gry serdecznie polecam ten zakup, choć szkoda, że część tych kart się powtarza.Temat: Battlefield 2142
Kupiłem sobie wczoraj BF 2142. Sam siebie zadziwilem tym zakupem, bo przed premiera zaklinalem sie ze nigdy w to nie zagram bo nie lubie przyszlosciowych zabawek, poza tym bylaby to powtorka z BF 2 (w ktorego po sieci nie gralem, tylko z botami). A tu niespodzianka...

Gra byla warta kazdej zlotowki (kupilem na allegro, 99 zl orginalka w folii itp. - w sklepach kosztuje okolo 120 zl). Nie bede dlugo sie rozpisywal bo zlodowaciała Europa na mnie czeka, wiec w skrocie: swietny sprzet (prawie zadnych laserow, pozadna bron), pojazdy niezle, choc bardzo ich malo, dzwieki bomba, grafika ladna, ale wymagania na pewno troche wieksze niz BF 2 (kiedy wchodze do Tytana na mapie Verdun na ktorej jest kilkudziesieciu graczy komp nie daje rady). Bardzo rozwiniety zostal system kupowania sprzetu. Zabawek jest naprawde duzo, mozna sobie kupic niewidzialnosc, jakies bajery do helmu, podwieszana srutowke/rakietnice do karabinu, miny, pola silowe i oczywiscie nowe pukawki. Troche sie trzeba nameczyc zeby to zdobyc, ale warto, bo to daje duza przewage. Mapy sa niezle, ale dosc monotonne - inaczej sie nie dalo, w koncu zlodowacenie, wiec 80% map to zima albo pozna jesien.

Poprawili bardzo istotna rzecz - celnosc broni i zywotnosc wroga. Strasznie mnie to irytowalo w BF 2, na odleglosc 40 metrow ledwo dalo sie w cos trafic. Tutaj jest w sam raz.

Nowy tryb gry czyli Tytan chyba srednio sie udal, mnie jakos nie porwal (glownie przez to ze jakos mi slabo chodzi wewnatrz Tytana, nie wiem czemu), i gralem glownie w stary dobry Conquest. Na razie ludzie jeszcze dobrze nie opanowali 2142 (czasami pudluja kapsulami w Tytana ), wiec zaczynajcie gre poki mozecie, potem was zniszcza .

Chyba najlepszym dowodem na to ze gra jest dobra, jest godzina o ktorej pisze ten temat - a gram od poludnia.

Warto!

(Dzisiaj po poludniu wrzuce jakies screenshoty, teraz jakos mi sie nie chce - zagram chwile i ide spac)Temat: Niziny
Nizina Śląska

Nizina Śląska stanowi rozległą równinę o powierzchni 12734 km2, której osią z południo-wschodu na północo-zachód płynie Odra, przyjmując z lewej strony: Osobłogę, Nysę Kłodzką, Oławę, Ślężę, Bystrzycę i Kaczawę, z prawej zaś – Małą Panew, Stobrawę i Widawę. Równina sąsiaduje od południowego-zachodu z Przedgórzem Sudeckim i Sudetami, od północy z Wałem Trzebnickim, od wschodu z Wyżyną Śląsko-Krakowską. Nizina Śląska leży w całości w obrębie starszego stadiału zlodowacenia środkowopolskiego, nazywanego stadiałem Odry (lub Radomki), toteż zachowały się na jej powierzchni ostańce ozów, kemów i wzgórz morenowych (ryc.111). Dolina Odry jest dość szeroka (8 – 10 km), a jej dno obniża się ok. 180 m. na południu do ok. 90 m. na północno-zachodzie. W stronę Sudetów powierzchnia Niziny Śląskiej podnosi się do 150 – 200 m. Klimat tego makroregionu należy pod wpływem tzw. efektu fenowego do najcieplejszych w Polsce (śr. roczna temp. Wrocławia 8,7O); zima jest krótka, wiosna wczesna, a lato suche i ciepłe. Naturalna roślinność i świat zwierzęcy mają wiele elementów stepowych. Warunki siedliskowe odzwierciedla mapa potencjalnej roślinności naturalnej (ryc.112). Korzystne warunki klimatyczne i glebowe sprzyjały przekształceniu Niziny Śląskiej w krainę pól uprawnych, ale na piaszczystych tarasach rzecznych występuje również kilka większych obszarów leśnych, jak np. Bory Stobrawskie i Bory Niemodlińskie. Wzdłuż Odry rozlokowało się kilka starych, ale rozwijających się współcześnie miast. W obrębie Niziny Śląskiej wyróżniamy 9 mezoregionów: Wysoczyznę Rościsławską, Pradolinę Wrocławską, Równinę Wrocławską, Dolinę Nysy Kłodzkiej, Równinę Niemodlińską, Równinę Oleśnicką, Równinę Opolską, Płaskowyż Głubczycki i Kotlinę Raciborską.
Temat: Battlefield 2142 Northern Strikekategoria: gry akcji - FPS
producent: Digital Illusions
wydawca: Electronic Arts Inc.
dystrybutor PL: Electronic Arts Polska
data premiery: 08 marca 2007
data wydania PL: 08 marca 2007
Rozsądne wymagania sprzętowe:
Pentium 4 1.7 GHz, 512 MB RAM, karta grafiki 128MB (GeForce FX5700 lub lepsza), 4 GB HDD, Windows XP.

Battlefield 2142: Northern Strike jest pierwszym rozszerzeniem gry Battlefield 2142, należącej do bestsellerowej serii, wydawanej przez Electronic Arts. Zgodnie z myślą przewodnią owego cyklu, wcielamy się w postać żołnierza, biorącego udział w ogromnym konflikcie zbrojnym. Pole walki stanowi Ziemia z przyszłości, a wojna jest toczona pomiędzy Unią Europejską i Koalicją Panazjatycką. Stawka to przestrzeń życiowa, ponieważ w wyniku katastrofy naturalnej większość planety ludzi uległa zlodowaceniu.

Właśnie na mroźnej europejskiej pustyni toczy się akcja Northern Strike. Developerzy przygotowali trzy nowe mapy, czyli bitwę w rejonie Alp, walki o most w Remagen nad Renem i wyzwalanie Lipska. Mamy więc zarówno zmagania na przestrzeni otwartej, jak i na terenie ruin wielkiego miasta. Warto zauważyć, że tryb rozgrywki Titan można uruchomić jedynie na dwóch spośród owych plansz. Z kolei opcja Conquest działa w przypadku wszystkich nowych scenariuszy i zapewnia mnóstwo świeżych doznań, gdyż została znacznie ulepszona przez twórców.

W zmaganiach militarnych biorą udział dwie nigdzie nie prezentowane wcześniej machiny wojenne – szybki bojowy wóz piechoty Hachimoto, wchodzący w skład sił panazjatyckich, a także znacznie wolniejszy i silniejszy pojazd o nazwie Goliath. Ten ostatni zapewnia żołnierzom europejskim osłonę oraz zapas amunicji i środków medycznych. Autorzy nie zapomnieli również o wprowadzeniu szeregu nowych bonusów do odblokowania. Zalicza się do nich dziesięć nagród, tyle samo unikalnych przedmiotów i jedna odznaka.Temat: [RS] Battlefield 2142: Northern Strike
producent: Digital Illusions
wydawca: Electronic Arts Inc.
dystrybutor PL: Electronic Arts Polska
kategoria: gry akcji / FPS

Data Premiery:
Świat: 08 marca 2007
Polska: 08 marca 2007

tryb gry: single / multiplayer
tryb multiplayer: LAN / Internet | liczba graczy: 1-64
wymagania wiekowe: 16+

Rozsądne wymagania sprzętowe:
Pentium 4 1.7 GHz, 512 MB RAM, karta grafiki 128MB (GeForce FX5700 lub lepsza), 4 GB HDD, Windows XP.

Battlefield 2142: Northern Strike jest pierwszym rozszerzeniem gry Battlefield 2142, należącej do bestsellerowej serii, wydawanej przez Electronic Arts. Zgodnie z myślą przewodnią owego cyklu, wcielamy się w postać żołnierza, biorącego udział w ogromnym konflikcie zbrojnym. Pole walki stanowi Ziemia z przyszłości, a wojna jest toczona pomiędzy Unią Europejską i Koalicją Panazjatycką. Stawka to przestrzeń życiowa, ponieważ w wyniku katastrofy naturalnej większość planety ludzi uległa zlodowaceniu.

Właśnie na mroźnej europejskiej pustyni toczy się akcja Northern Strike. Developerzy przygotowali trzy nowe mapy, czyli bitwę w rejonie Alp, walki o most w Remagen nad Renem i wyzwalanie Lipska. Mamy więc zarówno zmagania na przestrzeni otwartej, jak i na terenie ruin wielkiego miasta. Warto zauważyć, że tryb rozgrywki Titan można uruchomić jedynie na dwóch spośród owych plansz. Z kolei opcja Conquest działa w przypadku wszystkich nowych scenariuszy i zapewnia mnóstwo świeżych doznań, gdyż została znacznie ulepszona przez twórców.

W zmaganiach militarnych biorą udział dwie nigdzie nie prezentowane wcześniej machiny wojenne – szybki bojowy wóz piechoty Hachimoto, wchodzący w skład sił panazjatyckich, a także znacznie wolniejszy i silniejszy pojazd o nazwie Goliath. Ten ostatni zapewnia żołnierzom europejskim osłonę oraz zapas amunicji i środków medycznych. Autorzy nie zapomnieli również o wprowadzeniu szeregu nowych bonusów do odblokowania. Zalicza się do nich dziesięć nagród, tyle samo unikalnych przedmiotów i jedna odznaka.


Temat: data 21-22 grudnia 2012

| Zaraz, zaraz... jak to nie był planowany? Od wielu lat sporządza się
| mapy aktywności Słońca i zlicza się plamy słoneczne tudzież tzw. "X
| flares". Na ich podstawie sporządza się prognozy zachowania się
| Słońca,

Czysto statystyczne.To tak, jak z burzami: mozesz przewidziec, ze za
trzy dni bedzie sporo burz, ale nikt jak dotad nie umie z dostatecznym
prawdopodobienstwem powiedziec, czy za trzy dni o danej godzinie burza
przejdzie nad dana miejscowoscia. Zresta sprawe plam rozwinal obok
STS - bardziej kompetentny.

Oczywiście, to czysta statystyka. Na jej podstawie jednak układa się
prognozy, oblicza cykle, wreszcie tworzy teorie ;-).
(a właściwie to zabrakło wcześniej uśmieszka, bo i jak tu mówić w ogóle
o jakimkolwiek planowaniu, skoro wiemy tak malo....)


| Nie upieram się. Podaj tylko te "inne", chętnie się z nimi zapoznam.

Zapewne na pierwszym miejscu bylyby oceany i ich zmienne prady (jak
tez takie wydarzenia, jak np. zalewanie nowych basenow pokroju Morza
Srodziemnego). Potem zmiennosc pokrywy roslinnej, aktywnosc
wulkaniczna, w pewnym stopniu byc moze aktywnosc Slonca, katastrofy
kosmiczne (ale to niezbyt czeste). Moze zapytaj na pl.sci.fizyce,
pewnie tam sie znajdzie ktos obeznany w klimatologii. Powyzsza lista
to moje typy ad hoc.


Słabe to argumenty. Ostatnie zlodowacenie przebiegło niezwykle
gwałtownie, co wskazuje raczej na jakiś kataklizm niż na stopniowe
zmiany klimatu. I nawet połączone siły grupy pl.sci.fizyka nic tu nie
pomogą ;-).

Jak to powiedziano w przedwczorajszym filmie?
"...(przysięgli) nie mogą zdecydować, czy to się rzeczywiście stało, bo
to *już* się stało. Oni mogą tylko podjąć decyzję, co z tym faktem
uczynią....".


| A to, że zbliżamy się do przewidzianego przez m.in. Majów (na
| podstawie precyzyjnych i długotrwałych badań aktywności Słońca) roku
| 2012 - końca Roku Piątego Słońca - i akurat teraz obserwujemy
| niespotykaną aktywność naszej gwiazdy, to _może_ być tylko przypadek.

| Ale nie musi.

Ano zobaczymy...


Oby nie.
Pozdrawiam (tym razem na poważnie),

Temat: co nieco o Egipcjanach
Osobiście pierwszy raz spotykam się z tymi zdjęciami i przyznam że ten helikopter rzeczywiście wygląda jak helikopter . Jeśli jednak zagłębić się w argumentację zwolenników alternatywnej historii piramid, to z tego co wiem skupiają się po pierwsze na dużo dłuższej ich historii niż się podaje, jak również na tym że Egipcjanie, przynajmniej znanymi metodami, nie mogli ich wybudować. Argumenty są całkiem sensowne i trzymające się kupy. Według mnie całą teorię na temat przeciągania głazów za pomocą lin można włożyć między bajki. Próbowano to nawet udowodnić, ale czym innym jest przeciągnięcie kilkutonowego głazu, a czym innym umieszczenie kilkunastotonowego na odpowiednim miejscu w strukturze piramidy. Istnieją rysunki jak Egipcjanie ciągali głazy, ale wg. mnie przedstawiają one jedynie budowę pomniejszych piramid schodkowych, które ponoć się rozsypują, w przeciwieństwie do tych największych (które są starsze), a więc wykonane w czasie kiedy technika Egipcjan była mniej zaawansowana (trochę dziwne prawda?). Kolejną rzeczą jest sfinks. Udowodniono że był to wizerunek lwa przerobiony na faraona. Nosi ślady erozji wodnej a woda jak wiadomo była na tych terenach dość dawno (badacz który się tym zajmował szacuje, że deszcze sprzed 6000 lat p.n.e. były zbyt małe i dopiero te sprzed 12 tys. lat mogły to spowodować). Więc skoro sfinks pochodzi sprzed zlodowacenia to dlaczego nie piramidy. Kolejnym mitem jest wg. mnie wyciąganie z wymiarów piramid jakichś daleko idących wniosków. Z ich ułożenia to jeszcze można przełknąć, ale wymiary...Problem polega na tym, że nieznane są pierwotne ich wymiary. Kiedyś pokryte były płytami tak, że były całkowicie gładkie, resztki okładzin widać na czubku. Poza tym co do ich wysokości też są wątpliwości (różne źródła podają różne wymiary) i tak samo poprzez to, że niszczeją nie można stwierdzić pierwotnej wysokości bardzo dokładnie.
Podsumowując, nie wierzę w lansowaną historię powstania piramid, ale nie popadam w przesadę i nie wyciągam pochopnych wniosków. Jedyne co mi się nasuwa sensownego (chociaż nie musi to być prawda), to że zbudowała je cywilizacja istniejąca przed potopem (na jej istnienie też są dowody, choćby mapa Piri Reisa)- może właśnie mityczni mieszkańcy Atlantydy.Temat: Wasze opinie na temat pełnej wersji BF2142 ?
Może wypowiem się ja – jako osoba która z BF2 i wcześniejszymi miała bardzo mało stycznego. Bawiłem się demem BF2 i nie zakupiłem pełnej wersji w zasadzie tylko z dwóch powodów:
1. Brak pieniędzy
2. Chamskie zagrywki w stylu podrzucania C4 na pojazdy osób, które były szybsze do siedziska pilota/kierowcy

Ogólnie lubię Sci-Fi, więc klimat 22 wieku mi nie przeszkadza, chociaż ponurość wszystkich map jest lekko przytłaczająca. Przydałaby się jakaś jedna mapa, z odrobiną zieleni, powiedzmy gdzieś w Kongo, gdzie zieleń nadal powinna się trzymać, mimo zlodowacenia.

Grafiki oceniać nie będę, nie mam w tej chwili dość mocnego komputera by uciągnąć cokolwiek powyżej LOW. Chociaż gram w 1280x1024 i 4xFSAA – inaczej na moim LCD po prostu nie mogę.

Po tygodniu grania w demo i trzech dniach w pełną wersję, 3 rzeczy jakie przykuły moją uwagę:

Walkery - no Mechami to ciężko je nazwać, szczególnie po tych latach spędzonych z serią MechWarrior, przy tamtych monstrach to taki Riesig jest niczym innym jak zabawką, mając rozmiary mikrusiego Ravena i szybkość kolosalnego Daichi, a i siła ognia pozostawia wiele do życzenia Co jednak nie zmienia faktu, że jest to jedna z ciekawszych rzeczy w tej grze i niewątpliwie dodaje charakteru

Pionowzloty… dziwne, trochę nie mam do nich wyczucia, gdyż kontrolery lotu mam skonfigurowane pod symulacje lotnicze i BF nie chce z nimi kompletnie działać – posiadam jeden układ elektroniczny odpowiedzialny za wszystkie osie (aktualnie 6) i dwie oryginalne elektroniki joysticka i przepustnicy – oba odpowiedzialne za przyciski, a BF nadal ma ograniczenie do jednego kontrolera. Może jak kupie szpule kabla sygnałowego to podciągnę wszystkie przyciski do układu z przetwornikiem i wtedy będę mógł pobawić się w latanie. Chociaż już zauważyłem, że Gunshipy maja „model lotu” zapożyczony częściowo z F-35B z BF2 (cała wstecz powoduje stabilny zawis, z lekkim wznoszeniem).

PK-74 AR-Rocket - to jest moja wunderwaffe, na coś takiego czekałem już baaaardzo długo i w żadnej grze nie dostałem. Jeżeli ktoś nie wie jeszcze co to jest – jest to zintegrowany z karabinem granatnik (wyrzutnia rakiet) z programowalną amunicją. Jest to dokładnie to samo co XM-29 OICW i działa z zabójczą skutecznością, żaden murek nie jest już bezpiecznym schronieniem… jedyny minus to zasięg minimalny wynoszący 20 metrów.Temat: Ciekawostki:)
Pas Oriona powiązany z piramidami w Gizie?

W 1994 roku Robert Bauval w książce "The Orion Mystery" przedstawił teorię wykazującą, że piramidy IV Dynastii były budowane jako ziemskie odzwierciedlenie gwiazdozbioru Oriona. Egipski bóg Ozyrys utożsamiany był z gwiazdozbiorem Oriona, prawdopodobnie też z tego powodu wybudowano na terenie nekropolii Memfickiej szereg piramid odpowiadających swym położeniem gwiazdom tego gwiazdozbioru. Bauval i Hancock ustalili korzystając z obliczeń komputerowych, że układ Oriona i piramid pokrywały się w sposób idealny w 10500 roku p.n.e. zdaniem badaczy oznacza to, że chociaż budowa piramid zakończyła się około 2500 p.n.e. to jednak plan całego kompleksu powstał 8000 lat wcześniej (czyżby jednak projektantami piramid byli Atlantydzi ?). W tym czasie ok. 10500 roku p.n.e. Orion przechodził przez najniższe swoje położenie, w tym czasie następowało ocieplenie klimatu Ziemi i koniec ostatniego zlodowacenia. Klimat Egiptu stał się suchy. Do dziś pięć zachowanych piramid stanowi ziemską replikę gwiazdozbioru Oriona, a słynne piramidy w Gizie są idealnym odbiciem trzech gwiazd składających się na pas Oriona. Również dwie piramidy w Dahszur wybudowane przez Snofru (ojca Cheopsa) stanowią część mapy nieba. Według Bauvala są to gwiazdy gwiazdozbioru Byka: Aldebaran i ε-Taurus. Jeszcze w czasach V Dynastii wybudowano mniejsze piramidy, które uzupełniają między innymi głowę Oriona i gwiazdy towarzyszące Aldebaranowi. To ziemskie odbicie nieba miało umożliwić faraonowi przejście w zaświaty Ozyrysa. Można przyjąć, że tak naprawdę piramidy były wyrazem wiary całego społeczeństwa, nie kaprysem jednego władcy. Ceremonie pogrzebowe odbywające się we wnętrzu Wielkiej Piramidy miały przeprowadzać dusze faraonów w zaświaty, a sama piramida służyła nie jednemu faraonowi, lecz wielu pokoleniom Egipcjan.

Fotografia 3 piramid z Gizy

Fotografia pasu Oriona

Porównanie przez nałożenie zdjęć

Temat: examin
Mam od kumpla z geografii jakieś pytania no to sie dziele...poczatek jest jakiś troche nieczytelny ale dalej to spoko

>> Pisze pytania dla 2 wersji jednoczenie, bez podzialu:
>> 1. zaznacz na mapie i krotko scharakteryzuj: Ĺ%uFFFDlÄ%uFFFDża, Wawel,
Mszczany
>(?), Prószków, Skorocice, Wżar, Siedlce, Pyrzyce, Wzgórza
DaĹ%uFFFDkowskie,
>jakaĹ%uFFFD przeĹ%uFFFDecz w Górach Ĺ%uFFFDwiÄ%uFFFDtokrzyskich
>> 2. zaznacz na mapie z mezo- i makroregionami: obniżenie
>przedtatrzaĹ%uFFFDskie, wal trzebnicki, pojezierze zachodniopomorskie,
masyw
>Ĺ%uFFFDnieżnika, nizina poĹ%uFFFDudniowo-mazowiecka, Beskid Ĺ%uFFFDredni,
g. Sowie,
>pojezierze CheĹ%uFFFDmiĹ%uFFFDskie, g. Kamienne, Beskid Wyspowy,
DoĹ%uFFFDy
>Jasielsko-Sanockie, Roztocze, Nizina PoĹ%uFFFDudniowo-wielkopolska
>> 3. Narysuj linie zasiegu: zlodowacenia srodkowopolskiego: stadial
Warty,
>zlodowacenia baĹ%uFFFDtyckiego: faza leszczyĹ%uFFFDska
>> 4. Okresl zbiorowisko roslinne, ktore wystepuje na mapie (mapa z
>zasiegiem)
>> 5. Podpisz strzalki formacji roslinnych naplywajacych z zachodu itd.
>jest mapa na niej kilka strzleczek i nalezalo podpisac przy odpowiedniej
>roslinnosc karpacka, borealna, atlantycka itd.
>> 6. Dlaczego suma opadow na Ĺ%uFFFDomnicy jest mniejsza niż na
Kasprowym
>Wierchu?
>> 7. Dlaczego klimat Sudetów jest ostrzejszy od klimatu Karpat?
>> 8. Kiedy zaczela sie ksztaltowac wyz. krakowsko-czestochowska?
>> 9. Okres wystepowania oceanu Tetydy?
>> 10. Beskid wyspowy ma zasilanie?
>> 11. Jaka jednostka geologiczna wystepuje na wschod/zachod od strefy
>T-T?
>> 12. Roznica szerokosc Polski wynosi?
>> 13. Krance Polski, jakie wartosci osiagaja miejsowosci krancowe i
>gdzie?
>> 14. Ile orogenez w paleozoiku przeszly g. Swietokrzyskie
>> 15. SkÄ%uFFFDd na pobrzezu/kotlinach przedkarpckich sól?
>> 16. Jakie gleby maja najwiekszy poziom prochniczy?
>> 17. Gdzie wystepuja czarnosiemy na lessach?
>> 18. Czego nie objely zlodowacenia?
>> 19. Skad wieje wiatr halny?
>> 20. Maksymalnie halny dociera do?
>> 21. Obszary z izoterma +7/+8?
>> 22. Najdluzsza wegetacja wystepuje gdzie?
>> 23. Na ktorych rzekach najdluzej zalega pokrywa lodowcowa?
>> 24. Ktore obszary pozbawione sa termicznego lata?
>>
>> To sa wszystkie pytania ktore pamietam, zaciagniete z obu grup. Moze
nie
>ma 2 badz 3 pytan i to tych testowych (test wielokrotnego wyboru). jak
tak
>teraz patrze to latwy ten egzamin byl... tylko te miejscowosci zaznaczyc
>na tej mrocznej mapie ;/Temat: home rules
6 zadań do wykonania, lvl co 2 poziomy i bardzo dużo chodzenia... Wydaje mi się, że 99% takich partii skończy się wyeliminowaniem graczy. Przy wielu zestawach czasem wykonanie nawet pierwszego zadania na 1 poziomie graniczy z cudem, a co dopiero, gdy zadania trzeba wykonać dwa żeby dostać poziom? Bohater, który się nie porusza wcale nie jest w uprzywilejowanej pozycji - nie rusza się, więc nie wykonuje zadań, nie dostaje poziomu, a potwory i tak prędzej czy później go dopadną. W zestawie Kraina Lodowej Wiedźmy jest doskonały sposób na "stojących" graczy - po prostu zarzuca się miejsce, gdzie stoją, żetonami zlodowacenia, a niektóre potwory przy kilku żetanach robią się nie do zabicia. Utrudnianie takiemu graczowi życia jeszcze bardziej byłoby już sadyzmem

Sądzę, że dużo lepiej grać w ten sposób: Cały loch budujemy razem, całą dzicz także. Na początku kładziemy 1 wyjście z lochu i jedno z dziczy + po 4 przejście (jak w instrukcji) i wszyscy zaczynają z wejścia w dziczy). Następne karty mapy losujemy zgodnie z najnowszą instrukcją angielską, czyli kto jest w dziczy, dokłada kartę dziczy, a kto w lochach, ten kartę z lochem. Jednak, aby zapobiec mieszaniu się np. pustyni i lodowca, lasu i miasta, czy żeby jeden rodzaj lochów nie mieszał się z drugim, dany rodzaj mapy można dokładać jedynie tak, aby stykał sie z takim samym rodzajem - dopiero, jeśli nie ma takiej możliwości, można dany fragment mapy położyć gdziekolwiek. dodatkowe wejścia z innych zestawów można wylosować tak, jak każdą inną kartę mapy. Gracz, który na mapie dziczy wylosował zejście, sam wybiera, do którego wejścia (nie połączonego jeszcze z innym zejściem) do lochów ma ono prowadzić (oczywiście z tych, które są już wyciągnięte, jeśli w danym momencie więcej jest wejśc do lochów niż zejść, postępujemy odrotnie - gracz, który wylosuje wejście w lochach łączy je z dowolnym nie połączonym jeszcze zejściem).
Każdy dostaje po 2 zadania osobiste (1 z dziczy i 1 z lochów), a także losuje się tyle zadań ogólnych, ile mamy zestawów (każde zadanie z innego zestawu). Nowe zadania ogólne (po jednym, obojętnie z jakiego zestawu) losujemy dopiero, gdy wszystkie ogólne zostaną wykonane. Żeby nie było tak, że ktoś dzięki głupiemu szczęściu bardzo szybko skończy grę, po zrobieniu 3 zadań należy jeszcze wrócić do wejścia, z którego się zaczynało.
Oczywiście zgodnie z zasadami zamieszczonymi w angielskiej instrukcji warto teżpodzielić talię przygód na dwa stosy - karty kosztujące chwałe i te kosztujące groźbę. Gracz przy każdym ciągnięciu kart wybiera sobie, z którego stosu bierze karty.

Zasady te przyspieszają grę, czynią ją bardziej dynamiczną, zmniejszają trochę liczbę zgonów (choć i tak jest ona ogromna), ale też mocno zwiększają poziom współzawodnictwa między graczami. Z góry zaznaczam, że zasady te najlepiej (i chyba wyłącznie?) sprawdzają się przy 4 graczach. Większośc zasad tu przedstawionych pochodzi z nowych angielskich zasad lub jest mixem różnych zasłyszanych pomysłów, choć są tu także i moje

PS Oczywiście cała zasada dotycząca dokładania mapy tylko tam, gdzie pasuje może zostać bez problemów pominięta, zamieściłem ją tylko dla tych, którzy lubią, jak mapa wygląda ładnie. Ja osobiście gram bez niej. Moim zdaniem ten sposób układania mapy odbiera grze trochę możliwości taktycznych, których i tak nie ma zbyt wiele w porównaniu z losowością większości mechanizmów. Nie mówiąc już o przyjemności położenia komuś komnaty potrzebnej do wykonania zadania na samym końcu mapy

Wizard_Jacasz dnia Nie 12 Sie, 2007 9:54, w całości zmieniany 1 razTemat: Znów człowiek sprawcą zagłady plejstoceńskiej megafauny
Globalne zlodowacenie oznacza również globalną suszę. Według różnych ocen w czasach nam współczesnych w lądolodach jest zgromaczone ok. 65-75% słodkiej wody na Ziemi, a dzisiejsza ich powierzchnia jest kilkakrotnie mniejsza niż w okresie szczytowym ostatniego zlodowacenia. Lądolody nie tylko "zdobyły teren", lecz również uwięziły ogromną ilość wody, co widać wyraźnie z ogólnie znanych wykresów zmian w przeszłości poziomu światowego oceanu. Susza ogarnęła praktycznie całą kulę ziemską. W Afryce Sahara rozpanoszyła się "od oceanu do oceanu", a na południu była blisko wybrzeży Zatoki Gwinejskiej. Podobny rozrost pustyń i półpustyń miał również miejsce na innych kontynentach, a tam gdzie zalegały lądolody doszły jeszcze pustynie glacjalne. Susza musiała być na tyle silna i długotrwała, że w niektórych zimnych rejonach (Syberia) lądolody miały poważne kłopoty z budulcem na swoje cielska.
Przyjmując poziom światowego oceanu za pewien miernik suszy można też powiedzieć, że ostatnie zlodowacenie było - pod tym wzgledem - najgorsze w ciągu ostatniego miliona lat, a także pokazać tendencję do coraz większej suszy w kolejnych okresach lodowych. Kolejne epoki lodowe były generalnie coraz dłuższe i suchsze od poprzednich.

Z kolei okres ostatniego przełomu glacjał/interglacjal obfitował w zjawiska dramatyczne i błyskawicznie zachodzące. Dość powiedzieć, że ocenia się czas zajścia ostatniego (piszę ostatniego, gdyż w okresie przełomu były szybkie i krótkie wahania ciepło-zimno) ocieplenia na półkuli północnej na ok. 70 lat. Po tym szokowym podgrzaniu (Europa 5-7 stopni) nastąpił okres dalszego wzrostu temperatur, lecz odbywało się to już bardzo "spokojnie". Szybkie, a właściwie to błyskawiczne, ocieplenie spowodowało wzrost topnienia lodowców i wilgotności klimatu w skali globalnej (wracając do przykładu Sahary, to jeszcze w czasach rzymskich północna Afryka była zbożowym spichlerzem imperium). W tym miejscu trzeba też powiedzieć, że ten wzrost wilgotności miał również "negatywny" aspekt - spowalniał wycofywanie się lądolodów na półkuli pólnocnej i w efekcie tarcze lodowe wytapiały się przez wiele tysięcy lat.
Te burzliwe zmiany klimatyczne pociągnęły za sobą błyskawiczne zmiany w szacie roślinnej na terenie Ameryki Północnej. Szacuje się, że północna granica lasów na tym kontynencie przesuwała się w kierunku północnym w tempie 3 km rocznie - lepiej obrazuje to mówienie o 300 km na stulecie. "Nasze" mamuty musiały więc biegiem gonić uciekający step mamuci, jeśli "nie chciały" zostać zwierzętami leśnymi. (Możliwe więc, że wyginęły padając z wysiłku podczas tego nieustannego biegu ). Jednak to nie był jedyny ich problem, ponieważ - jak pisałem wyzej - amerykańskie tarcze lodowe wycofywały się w ślimaczym tempie, więc musiało nastąpić drastyczne zmiejszenie powierzchni środowiska "przyjaznego" wielkim trąbowcom. W dodatku topniejące lądolody zostawiały po sobie kamienistą pustynię, a przed ich czołem gromadziły się ogromne zbiorniki wód roztopowych. Największe z tych zbiorników były właściwie morzami słodkowodnymi (również na Syberii). W dodatku niektóre zbiorniki wód rostopowych wywoływały wielokrotnie prawdziwe kataklizmy, gdy przerywały naturalne zapory je ograniczające. Takie lokalne potopy "potrafiły" jednorazowo zniszczyć wiele tysięcy kilometrów kwadratowych powierzchni i w przypadku niektórych lodowców z tarczy kordylierskiej powtarzały się cyklicznie.
Mapy paleobotaniczne i paleoklimatyczne Ameryki Północnej dotyczące tego okresu pokazują gwałtowne zmniejszenie się dotychczasowych obszarów "mamutonośnych" do rozmiarów wręcz znikomych, w porównaniu z okresem poprzednim. Dla "zaatakowanych" gatunków była też zapewne problemem fragmentacja ich środowiska naturalnego. Szybkośc zachodzących zmian może też być jednym z powodów wymierania megafauny, ponieważ duże organizmy rozmnażają się znacznie wolniej niż mniejsze, więc naturalne procesy przystosowawcze w ich przypadku przebiegają wolniej w czasie.

Mam nadzieję, że ten ogólny opis spełni oczekiwania Krzema, choć możliwe też, że chodziło mu o konkretne zmiany szaty roślinnej (co zniknęło, a co się pojawiło).

Dodam jeszcze, że w sprawie wymarcia plejstoceńskiej megafauny jestem zwolennikiem hipotezy, że główną przyczyną była susza związana z "ciężkim" zlodowaceniem. Zwłaszcza w przypadku wielkich trąbowców, gdyż współcześnie jest ona największym naturalnym zabójcą słoni afrykańskich. Zresztą ciężkie warunki okresów chłodu i suszy odcisnęły swoje piętno na całym świecie żywym. My też nie jesteśmy tu wyjątkiem, by sobie to uzmysłowić wystarczy rzucić okiem na czas pojawiania się pierwszych kultur materialnych - z grubsza ich pojawianie pokrywa się okresami interglacjalnymi.Temat: Za kilka tygodni tsunami zniszczy Ustkę i Kołobrzeg
A mi się skojarzyło, że drążąc kiedyś mój ulubiony temat globalnego ocieplenia spotkałem gdzieś informację, że tsunami występowało już na Bałtyku:

Zjawisko tsunami, choć nie w takiej skali jak na oceanach, może się zdarzyć także na Bałtyku - uważa dr Andrzej Piotrowski z Pomorskiego Oddziału Państwowego Instytutu Geologicznego w Szczecinie.

Dr Piotrowski jest koordynatorem międzynarodowego projektu MELA (Mapa Morfotektoniczna Niziny Europejskiej), w którym uczestniczy kilka placówek naukowych z Polski, Niemiec i Danii. Prowadzone są analizy trzęsień ziemi dla naszego obszaru, uważanego za asejsmiczny.

Jak tłumaczył geolog, u schyłku glacjału (okresu zlodowacenia) zachodziły intensywne procesy glaci-izostatyczne, czyli ruchy podnoszące skorupy ziemskiej po odciążeniu jej wskutek zaniku czaszy lądolodu. Podniesienie terenu Skandynawii nastąpiło również na skutek zmian przepływu strumienia ciepła w górnym płaszczu globu ziemskiego. Procesy te były związane z silnymi trzęsieniami ziemi. Według prof. Mornera z Uniwersytetu Sztokholmskiego, trzęsienia ziemi o sile od 6,0 do 8,5 st. w skali Richtera na terenie Skandynawii były odczuwalne również w północnej Polsce.
Zapisu tych wydarzeń można dopatrywać się w osadach w północnej części Niemiec i Polski. Wykazano, że spośród kilkudziesięciu trzęsień ziemi udokumentowanych na terenie Skandynawii w ciągu ostatnich 12 tys. lat, 15 wywołało falę tsunami o wysokości spiętrzenia przy brzegu do 20 m - przypomniał naukowiec.

Trzeba podkreślić, że mówimy jedynie o liczbie faktów udokumentowanych geologicznie. W ciągu ostatnich kilkuset lat na Bałtyku oraz w strefie polskiego i niemieckiego wybrzeża wystąpiło kilkanaście trzęsień ziemi, z których przynajmniej kilka wywołałoĂĄfalę tsunami. Największe z nich miało miejsce w okolicy Darłowa w 1497 roku. Darłówko, położone na brzegu morza, zostało rozmyte. W Darłowie i okolicy zostały uszkodzone budowle i zginęli ludzie. Fala wdarła się daleko w głąb lądu, wynosząc 4 statki morskie - powiedział dr Piotrowski.

Wysokość fali spiętrzonej na skłonie wysoczyzny po wschodniej stronie Darłowa osiągnęła 20 m. Możemy tak stwierdzić, gdyż na takiej wysokości został osadzony jeden ze statków. Przyczyną tsunami w Darłowie było oddalone 500 km na północ trzęsienie ziemi w rejonie jeziora Wener w Szwecji - dodał dr Piotrowski.

Siła trzęsienia ziemi była tam nieduża, bo zaledwie 4,5 st. w skali Richtera. Było ono zbyt słabe, aby bezpośrednio spowodować tsunami. Należy przyjąć, że to słabe trzęsienie wywołało eksplozję metanu uwięzionego w warstwach tworzących dno morza Bałtyckiego. Gwałtowne osiadanie dna wywołało tsunami - stosunkowo niewysoką falę, która spiętrzyła się w strefie brzegowej. Eksplozji metanu towarzyszył grzmot, huk, "pomruk niedźwiedzia morskiego" - tak dawniej określano efekty dźwiękowe poprzedzające nadejście fali tsunami - mówił naukowiec.

Jak wyjaśnił, ślady po wybuchach metanu, w postaci kraterów, są obecnie czytelne w dnie Bałtyku. Powierzchnia rozpoznanych kraterów wynosi kilka hektarów. Ich dno jest nieco obniżone na skutek osiadania, a warstwy skał spoistych wykazują zaburzenia.

Obecnie występujące trzęsienia na terenie północnej Polski nie są tak częste i intensywne jak dawniej, ale nadal odczuwalne. Przykładem może być trzęsienie w rejonie Kaliningradu oraz w północno-wschodniej Polsce we wrześniu 2004 roku. Są one jednak wystarczające, aby wywołać eksplozję metanu, która może stać się przyczyną tsunami - zaznaczył dr Piotrowski.

Takie gwałtowne zjawisko geodynamiczne, jakim jest eksplozja metanu, stwarza niekorzystne warunki geologiczno-inżynierskie dla rurociągu gazowego z Rosji do Niemiec. Problem wymaga jednak szczegółowego rozpoznania na trasie przebiegu gazociągu - zastrzegł naukowiec.Temat: Koniec świata
Huh, czy znamy coś ciekawego ? Każdy z nas może dodać coś ciekawego od siebie, każdy kto ma jakieś swoje własne dogmaty na ten temat. Przeczytałem o apokalipsie ze dwie książki adwentystów na ten temat (Polecam książki Jonatana Dunkel’a) oraz jedną tego gościa co jako pierwszy wzbudził zainteresowanie kalendarzem majów i rokiem 2012. 2012 – to właśnie ten rok jest najbardziej przekonywującym rokiem – kalendarz majów się na nich kończy, trzy różne legendy Indian ze stanów zjednoczonych przekazywane z pokolenia na pokolenie oraz inne źródła, takie jak wykresy atmosferyczne na następne lata i inne zawiłości. NASA nawet wydała mapę na rok 2014-2015 jak ma wyglądać ziemia gdy się ona przebiegunuje (jak wiecie tak się dzieje – na ziemi było już tysiące zlodowaceń xD itp.) i niestety – gdy to nastąpi zginie ok. 1/3 populacji ziemskiej. Tak nawiasem – wiecie, gdzie będzie najbezpieczniejsze miejsce na ziemi podczas przebiegunowania ziemskiego ? xD – w Polsce, w województwie mazowieckim ! xD (taa… teraz to my wyjeżdżamy do Niemiec Niemiec Anglii, ale zobaczycie gdy przyjdzie co do czego kto Nas odwiedzi ;p). Oprócz roku 2012 podawane są inne daty – 2025-27 (uderzenie komety), marzec 2007 (promienie przenikliwe z kosmosu przebiegające przez naszą planetę), rok 2000, 1812 – już nie pamiętam o co wtedy się rozchodziło…, ale dużo tego było przynajmniej xD

Co do życia w innych galaktykach – ono istnieje, przecież już jest to podtwierzone że istnieje życie nie rozwinięte tak daleko jak humanoidy czy choćby małe bezkręgowce, ale już nawet wielokomórkowe organizmy ! na innych planetach :D! Wiecie ile galaktyk jest jeszcze niezbadanych… No i jeszcze UFO – są na ich istnienie dowody xD Nawet sam widziałem UFO 2x – raz widziałem 2 NOL-e a raz … sam nie wiem, powyżej pięciu nol’i – wspaniałe, ale obyłem się bez podniety XDBy Hitu :

taka ceremonia odbywa sie raz na 3000 lat i akurat teraz ma się odbyć uhh... dokładna data 22 grudnia 2012 roku


A więc, Hitu – to nie odbywa się co 3000 lat, tylko co około ~9k lat ziemskich. Co do tego dnia to nikt nie jest pewien, 20-21-22 grudnia 2012 – xD nie da się dokładniej.

Piotrek – co do twojej ewolucji naszej gwiazdy nie był bym taki pewien czy wyrośnie na takiego olbrzyma ;p nie ma sprzyjających warunków – supernowy, ich wybuchy, wybuch innych galaktyk xDBy _rocky_

Z tego co ja słyszałem, o tym rozbiegunowaniu, to jeśli sobie dobrze przypominam to nie będzie tak, że wogóle nie będzie pola magnetycznego, tylko bieguny się przesuną, czyli północ, południe, wschód i zachód nie będą tam gdzie teraz. Ogólnie to też słyszałem, że te rozbiegunowanie spowoduje same różne katastrofy naturalne czyli: explosion vulkan :], tornada itp...


Dobrze słyszałeś, pole magnetyczne ziemi prawdopodobnie zaniknie tylko na krótki okres czasu, maksymalnie rok (?). Reszta się zgadza.

Ray – Sybilla to była ‘wróżka’ xD szamakna pierdzielona, która miała totalną schizę i zdolności prekognicyjne. Nie była zbyt przekonywująca i miała mgliste wizje przyszłości, ale co nieco zobaczyła i zinterpretowała wszystko to inaczej, na swój sposób ;p Ja jej całkowicie nie ufam – dobrze że wącha glebe. Co do murzyna jako kolejny papież – widziałeś herb obecnego papieża ? Nie ? A więc poszukaj i zobacz co jest w lewym górnym rogu herbu ;p Zdębiejesz XD !Temat: Piramida Cheopsa dziełem cywilizacji pozaziemskich?
Chyba nie ma osoby na świecie, która by nigdy nie słyszała o piramidzie Cheopsa. Ten obiekt, uznany za jeden z siedmiu cudów świata, możemy zaliczyć do najbardziej tajemniczych budowli na Ziemi. W skład kompleksu w Gizie wchodzą trzy piramidy. Najbardziej znana, największa i oczywiście najstarsza jest piramida Cheopsa, pozostałe to piramida Chefrena i piramida Mykerinosa. Cóż możemy powiedzieć o władcy, domniemanym zleceniodawcy tego ogromnego przedsięwzięcia? Faraon Chufu (Khufu), zwany również (po grecku) Cheopsem, rządził Egiptem ok. 4500 lat temu.
Czym więc miały być piramidy - najbardziej rozpowszechnioną teorią jest ta, iż, piramidy miały służyć nie tylko jako miejsca spoczynku władców, były również "drabina do nieba", po której miał się wspinać faraon w swojej drodze na "tamtą stronę".

Trochę dodatkowych ciekawostek :

piramida stoi prawie dokładnie na osi Północ-Południe. Kiedyś stała dokładnie na osi Północ - Południe, jednak odchylenie, od strony północnej 2'28" na północny-zachód i od strony południowej 1'57" na południowy-zachód, powstało wskutek dryfu kontynentów,

południk biegnący przez piramidę jest najdłuższym biegnącym przez ląd. Dzieli on jednocześnie morza i kontynenty na dwie równe części,

obwód podstawy podzielony przez podwójną wysokość daje liczbę Π =3,1416

wysokość piramidy, jeżeli pomnożymy przez 1000000000, to otrzymamy średnią odległość Ziemi od Słońca,

układ piramid zadziwiająco przedstawia układ gwiazd w pasie Oriona w roku 10583 p.n.e.,

w roku 10583 p.n.e. ze wschodu tam gdzie spogląda Sfinks wschodził gwiazdozbiór lwa. Wtedy też zaczęła się era precesyjna lwa i jak widać jego budowniczowie wiedzieli o tym i chcieli nawiązać do tego budując Sfinksa,

masa sarkofagu pomnożona przez 10 do piętnastej potęgi jest równa masie Ziemi,

piramida od końca lutego do połowy października nie rzuca w południe żadnego cienia, tak więc piramida była zegarem słonecznym, pokazującym pory i długość roku,

temperatura wewnątrz Komory Królewskiej wynosi 68° Fahrenheita. Stanowi to dokładnie 1/5 odległości rtęci wznoszącej się w rurce od punktu zamarzania do punktu wrzenia wody na poziomie morza,

stosunek długości i objętości piramidy odpowiada stosunkowi promienia do powierzchni koła,

południk przechodzący przez środek piramidy tworzy z równoleżnikiem przechodzącym przez piramidę Mykerinosa i z linią prostą łączącą te dwa punkty trójkąt pitagorejski,

kąty piramidy dzielą Deltę Nilu na dwie równe części,

piramida Cheopsa leży w centrum masy lądu stałego Ziemi,

odległość do bieguna południowego jest równa odległości do środka Ziemi i odległości od bieguna do środka Ziemi,

wszystkie cztery ściany boczne Wielkiej Piramidy nie są płaskimi trójkątami lecz mają wklęśnięcia. Powodują one, że podczas równonocny wiosennej i jesiennej, tuż po wschodzie słońca oświetlana jest jedynie połowa ściany bocznej.

1994 roku Robert Bauval w książce "The Orion Mystery" przedstawił teorię wykazującą, że piramidy IV Dynastii były budowane jako ziemskie odzwierciedlenie gwiazdozbioru Oriona. Egipski bóg Ozyrys utożsamiany był z gwiazdozbiorem Oriona, prawdopodobnie też z tego powodu wybudowano na terenie nekropolii Memfickiej szereg piramid odpowiadających swym położeniem gwiazdom tego gwiazdozbioru. Bauval i Hancock ustalili korzystając z obliczeń komputerowych, że układ Oriona i piramid pokrywały się w sposób idealny w 10500 roku p.n.e. zdaniem badaczy oznacza to, że chociaż budowa piramid zakończyła się około 2500 p.n.e. to jednak plan całego kompleksu powstał 8000 lat wcześniej (czyżby jednak projektantami piramid byli Atlantydzi ?). W tym czasie ok. 10500 roku p.n.e. Orion przechodził przez najniższe swoje położenie, w tym czasie następowało ocieplenie klimatu Ziemi i koniec ostatniego zlodowacenia. Klimat Egiptu stał się suchy. Do dziś pięć zachowanych piramid stanowi ziemskie replikę gwiazdozbioru Oriona, a słynne piramidy w Gizie są idealnym odbiciem trzech gwiazd składających się na pas Oriona. Również dwie piramidy w Dahszur wybudowane przez Snofru (ojca Cheopsa) stanowią część mapy nieba. Według Bauvala są to gwiazdy gwiazdozbioru Byka: Aldebaran i ε-Taurus. Jeszcze w czasach V Dynastii wybudowano mniejsze piramidy, które uzupełniają między innymi głowę Oriona i gwiazdy towarzyszące Aldebaranowi. To ziemskie odbicie nieba miało umożliwić faraonowi przejście w zaświaty Ozyrysa. Można przyjąć, że tak naprawdę piramidy były wyrazem wiary całego społeczeństwa, nie kaprysem jednego władcy. Ceremonie pogrzebowe odbywające się we wnętrzu Wielkiej Piramidy miały przeprowadzać dusze faraonów w zaświaty, a sama piramida służyła nie jednemu faraonowi, lecz wielu pokoleniom Egipcjan.Temat: przed Sumerami-pytanie


| Od poczatku to znaczy jak??

Jesli mieli "obok" siebie rozwinieta cywilizacje a sami zwierzetami nie
byli (podstawy cywilizacji) to powinni czerpac garsciami od swoich
"madrzejszych" braci a jak wiem nie czerpali tylko rozwijali sie dosc
liniowo a nie skokowo ...
Wlasnie chodzilo mi o to dlaczego to bylo?


Dlaczego wysnuwasz takie przypuszczenie?Olbrzymia ilosc sladow dotyczaca
ludzi wspólczesnych tez wskazuje ze w tamtym okresie nie bylo zadnych
rewelacji jesli chodzi o rozwój. Moim zdaniem w tamtych czasach jesli
istaniala jakas w miare wysoko rozwinieta cywilizacja to i tak nie
obejmowala ona calej ludzkosc tylko jej niewielki fragment. Czy inni mogli
od nich tak czerpac otwartymi garsciami?? Watpie. Czy plemiona afrykanskie
czerpaly od cywilizacyjnie wyzej od nich stojacych arabów czy wczesniej
fenicjan , egipcjan itp?? Tez nie .


Hmmm t.z. jak bardziej mentalnie niz technologicznie? mysle ze mimo
wszystko aby dojsc do takiej cywilizacji mentalnej trzeba przejsc przez
poziom technologiczny - czy nie?


A to niby dlaczego?/ Pewien poziom rozwoju techniecznego na pewno posiadali
, ale mysle ze sporo bylo w tym tez tego co dzisiaj okresla sie powszechnie
jako magia lub ezoteryka.


No nie znowu tak duzo ... wiadomo jakies tereny nabrzezne (najbardziej
niewatpliwie cywilizowane i zaludnione) sa pod woda ale tez sporo linii
brzegowej zachowala sie od kilkudziesieci tys. lat. Fakt ze przez
ostatnie tysiaclecia przeszla po tych brzegach - zmarzlina, powodz i
odplyw ... ale to szczegol (-:


To nie sa szczególy to raz dwa ze wraz z ustapieniem ostatniego zlodowacenia
poziom swiatowego oceanu podniósl sie i to sporo Tak wiec na calym swiecie
linia brzegowa musiala ulec zmianie. Prawdoposdobnie nie istanialo wogóle
moze czarne ( albo bylo jeziorem), Ciesnina Berringa tez byla styalym ladem,
baltyk mial powierzchnie o kilkadziesiat procent mniejsza, W Brytania i
Irlandia nie byly oddzielnymi ladami. Wogóle to bym musial popatrzec na
jakas dokladna mape swiata ale przypuszczam  ze spora czesc tego co dzi


| - czy Sumerowie byli potomkami tej cywilizacji czy tylko sie od nich
| uczyli?

| Nie wiadomo.

Dzieki za wyczerpujaca odpowiedz (((-:


Innej nie mozna udzielic :-)) , zreszta co za róznica?? Tak czy siak byli
jej spadkobiercami.


| - czy (to moje odchylenie w strone teorii spiskowej (((-: ) niedobitki
| tej cywilizacji zdegenerowaly sie calkowicie czy tez kozystajac z
swoja
| przewage mysli i technologii "rzadza" swiatem do dzis?

| Wątpie żeby to były niedobitki tamtej cywilizacji. Ale nie da się ukryć
że
| np masoni to spadkobiercy baaardzo starej tradycji.

Eeee Masoni to knypki (-: stracili wiele wladzy na rzecz "mlodych
gniewnych" ktorzy wykozystuja stare tradycje ale moralnie maja je w d...
zreszta moze to tylko przykrywka a jest zupelnie inaczej niz myslimy?


Co do masonów to zapewniam cie ze jestes w duzym bledzie. MAsoni maja bardzo
duze wplywy na swiecie, choc nie zawsze to polega na bezposrednim
sprawowaniu wladzy. Choc np wiadomo ze Bush jest masonem ( skoro ojciec to
pewnie syn równiez), oraz wielu czolowych polityków i bizxnesmenów
amerykanskich, w Europie równiez znalazloby sie baaardzo duzo osób na
eksponowanych stanowiskach. Poza tym maja swoje wtyki wszedzie gdzie sie da.
I w kosciele, i w partiach komunistycznych i w massmediach i
miedzynarodowych organizacjach finansowych. Wedlug skromnych szacunków
obecnie masoneria na swiecie to co najmiej 6 mln ludzi.  I to sa ludzie
których mozna nazwac elita bo kmiotków to oni tam nie przyjmuja.
A ci tzw mlodzi gniewni to tak naprawde zbyt wiele do powiedzenia nie maja.
Albo graja wedlug pewnych zasad, i wspólpracuja w najwazniejszych kwestiach
albo wypadaja z obiegu.


(t.j. Wy Adamae myslicie bo my G.J. WIEMY (((-; )


Zludzenia:)))

Temat: Geograficzne ciekawostki
Geograficzne ciekawostki

1. Nazwę Zatoka Bonny (wcześniej Zatoka Biafra) wprowadzono w 1972 pod naciskiem rządu Nigerii, który chciał wymazać z mapy regionu nazwy odnoszące się do Biafry, zbuntowanej prowincji Nigerii

2. Wąwóz Samariá na Krecie o długości 18 km uznawany jest za najdłuższy wąwóz Europy

3. na mazurskim Głazowisku Bachanowo na obszarze zaledwie 1 ha znajduje się ponad 10 tysięcy głazów narzutowych

4. Ürümqi, miasto w północno-zachodnich Chinach, uznawane jest za miasto najbardziej oddalone od jakiegokolwiek wybrzeża morskiego - do najbliższego morza jest stąd około 2500 km

5. Nauru to jedyne państwo na świecie, które nie ma oficjalnej stolicy; funkcję taką spełnia jednak Yaren, gdzie mieści się większość urzędów państwowych

6. widmo Brockenu to rzadkie zjawisko optyczne, polegajace na odbiciu powiększonego cienia obserwatora na chmurze

7. walijska miejscowość Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch jest najdłuższą zarejestrowaną nazwą administracyjną w Wielkiej Brytanii

8. Norwegia to państwo o najwyższym poziomie życia według oenzetowskiego raportu Human Development Index

9. wielkie trzęsienie chilijskie o magnitudzie 9,5 uznawane jest za najsilniejsze trzęsienie ziemi w historii pomiarów sejsmicznych

10. antypody Wysp Antypodów znajdują się w okolicach francuskiego miasta Cherbourg

11. w miejscowości Ojmiakon na Syberii odnotowano najniższą temperaturę powietrza na półkuli północnej - minus 71,2°C

12. Wyspa Fraser, położona u wschodnich wybrzeży Australii, to największa wyspa piaszczysta

13. za jedną z najstarszych map uznawana jest powstała na glinianej tabliczce mapa z Ga-Sur

14. fale tsunami wywołane najczęściej przed podwodne trzęsienie ziemi poruszają się z prędkościami sięgającymi nawet 900 km/h

15. czarne ziemie to gleby powstające na terenach podmokłych, bagiennych, natomiast czarnoziemy powstają na podłożu lessowym

16. Jezioro Maracaibo uznawane przez wielu za największe jezioro Ameryki Południowej jest w rzeczywistości zatoką Morza Karaibskiego

17. w czasie ostatniego zlodowacenia Masyw Ślęży wystawał ponad 100 m ponad powierzchnię lodu, tworząc nunatak

18. Somaliland, północna część Somalii, jest od 13 lat faktycznie niepodległym państwem, mimo że nie zostało uznane przez społeczność międzynarodową

19. Surtsey to wyspa wulkaniczna, która wyłoniła się z morza u południowych wybrzeży Islandii podczas erupcji w latach 1963-67

20. najwyższy na świecie klif na jednej z hawajskich wysp wznosi się na wysokość 1010 m

21. największa erupcja wulkanu w czasach historycznych miała miejsce na Islandii w 1783-84, gdy z wulkanu Laki wydostało się 14 km3 lawy

22. w 1902 sąd w Grazu rozstrzygnął na korzyść Galicji spór graniczny z Węgrami o Morskie Oko

23. długość Bugu wraz z Bugo-Narwią i dolnym odcinkiem Wisły (poniżej ujścia Narwi) jest większa niż długość Wisły

24. prawdopodobnie najsilniejsze trzęsienie ziemi na ziemiach polskich w czasach historycznych miało miejsce 5 czerwca 1443. Wstrząsy odczuwalne były w całej środkowej Europie, a zniszczeniu uległ m.in. krakowski kościół św. Katarzyny

25. jeszcze w 2. połowie XIX wieku uważano Łomnicę za najwyższy szczyt Tatr, dopiero dokładne pomiary wykazały, że jest niższa o 23 metry od Gerlacha

26. kilkanaście miast w Związku Radzieckim i krajach bloku wschodniego nosiło nazwy na cześć Stalina. Jednym z nich były Katowice przez 3 lata nazywane Stalinogrodem.

27. blisko 2/3 ludności wyspy Montserrat ewakuowano w 1995 z powodu wybuchu wulkanu

28. nazwa Góry Kościuszki przysparza wiele problemów Australijczykom

29. na Islandii osada, która ma zaledwie 200 mieszkańców uznawana jest już za miasto

30. średni poziom morza, przyjęty do oznaczania wysokości w Polsce, wyznaczony jest w oparciu o wskazania mareografu w Kronsztadzie
Temat: Ciekawostki Geograficzne
1. nazwę Zatoka Bonny (wcześniej Zatoka Biafra) wprowadzono w 1972 pod naciskiem rządu Nigerii, który chciał wymazać z mapy regionu nazwy odnoszące się do Biafry, zbuntowanej prowincji Nigerii

2. Wąwóz Samariá na Krecie o długości 18 km uznawany jest za najdłuższy wąwóz Europy

3. na mazurskim Głazowisku Bachanowo na obszarze zaledwie 1 ha znajduje się ponad 10 tysięcy głazów narzutowych

4. Ürümqi, miasto w północno-zachodnich Chinach, uznawane jest za miasto najbardziej oddalone od jakiegokolwiek wybrzeża morskiego - do najbliższego morza jest stąd około 2500 km

5. Nauru to jedyne państwo na świecie, które nie ma oficjalnej stolicy; funkcję taką spełnia jednak Yaren, gdzie mieści się większość urzędów państwowych

6. widmo Brockenu to rzadkie zjawisko optyczne, polegajace na odbiciu powiększonego cienia obserwatora na chmurze

7. walijska miejscowość Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch jest najdłuższą zarejestrowaną nazwą administracyjną w Wielkiej Brytanii

8. Norwegia to państwo o najwyższym poziomie życia według oenzetowskiego raportu Human Development Index

9. wielkie trzęsienie chilijskie o magnitudzie 9,5 uznawane jest za najsilniejsze trzęsienie ziemi w historii pomiarów sejsmicznych

10. antypody Wysp Antypodów znajdują się w okolicach francuskiego miasta Cherbourg

11. w miejscowości Ojmiakon na Syberii odnotowano najniższą temperaturę powietrza na półkuli północnej - minus 71,2°C

12. Wyspa Fraser, położona u wschodnich wybrzeży Australii, to największa wyspa piaszczysta

13. za jedną z najstarszych map uznawana jest powstała na glinianej tabliczce mapa z Ga-Sur

14. fale tsunami wywołane najczęściej przed podwodne trzęsienie ziemi poruszają się z prędkościami sięgającymi nawet 900 km/h

15. czarne ziemie to gleby powstające na terenach podmokłych, bagiennych, natomiast czarnoziemy powstają na podłożu lessowym

16. Jezioro Maracaibo uznawane przez wielu za największe jezioro Ameryki Południowej jest w rzeczywistości zatoką Morza Karaibskiego

17. w czasie ostatniego zlodowacenia Masyw Ślęży wystawał ponad 100 m ponad powierzchnię lodu, tworząc nunatak

18. Somaliland, północna część Somalii, jest od 13 lat faktycznie niepodległym państwem, mimo że nie zostało uznane przez społeczność międzynarodową

19. Surtsey to wyspa wulkaniczna, która wyłoniła się z morza u południowych wybrzeży Islandii podczas erupcji w latach 1963-67

20. najwyższy na świecie klif na jednej z hawajskich wysp wznosi się na wysokość 1010 m

21. największa erupcja wulkanu w czasach historycznych miała miejsce na Islandii w 1783-84, gdy z wulkanu Laki wydostało się 14 km3 lawy

22. w 1902 sąd w Grazu rozstrzygnął na korzyść Galicji spór graniczny z Węgrami o Morskie Oko

23. długość Bugu wraz z Bugo-Narwią i dolnym odcinkiem Wisły (poniżej ujścia Narwi) jest większa niż długość Wisły

24. prawdopodobnie najsilniejsze trzęsienie ziemi na ziemiach polskich w czasach historycznych miało miejsce 5 czerwca 1443. Wstrząsy odczuwalne były w całej środkowej Europie, a zniszczeniu uległ m.in. krakowski kościół św. Katarzyny

25. jeszcze w 2. połowie XIX wieku uważano Łomnicę za najwyższy szczyt Tatr, dopiero dokładne pomiary wykazały, że jest niższa o 23 metry od Gerlacha

26. kilkanaście miast w Związku Radzieckim i krajach bloku wschodniego nosiło nazwy na cześć Stalina. Jednym z nich były Katowice przez 3 lata nazywane Stalinogrodem.

27. blisko 2/3 ludności wyspy Montserrat ewakuowano w 1995 z powodu wybuchu wulkanu

28. nazwa Góry Kościuszki przysparza wiele problemów Australijczykom

29. na Islandii osada, która ma zaledwie 200 mieszkańców uznawana jest już za miasto

30. średni poziom morza, przyjęty do oznaczania wysokości w Polsce, wyznaczony jest w oparciu o wskazania mareografu w Kronsztadzie
Strona 1 z 2 • Znaleziono 42 wypowiedzi • 1, 2  

Powered by WordPress. Design by Free WordPress Themes.